niedziela, 7 grudnia 2008

Krzemień pasiasty.

Krzemień pasiasty jest kamieniem ozdobnym, ostatnio chętnie stosowanym przez jubilerów, oprawiany najczęściej w srebro. Stał się modnym w wielu w krajach.

Krzemień jest formą skały osadowej w skład, której wchodzi chalcedon z domieszką ziaren kwarcu, części ilastych, węglanu wapnia oraz opalu. Występuje w złożach wapienia w postaci pojedynczych konkrecji, których rozmiar może mieć od kilku do kilkudziesięciu centymetrów.

Skład chemiczny: SiO2 - 98,93 %, Al2O3 - 0,14 %, Fe2O3 - 0,06%, CaO - 0,04 %,
MgO - 0,02%, H2O - 0,17%

Barwa: szara, żółta, brunatna lub czarna z charakterystycznymi dwubarwnymi pasami

Spośród wielu hipotez odnoszących się do genezy i mechanizmów tworzenia się krzemienia najpopularniejsza mówi, że powstał on 150 milionów lat temu w wyniku wymarcia olbrzymich kolonii gąbek morskich, jakie rozwijały się w morzu jurajskim. Przy rozkładzie szczątków organicznych uwolniła się krzemionka, układając się koncentrycznie wokół jąder krystalizacji.

W Polsce występuje w jednym regionie w okolicach Krzemionek Opatowskich, Ostrowca Świętokrzyskiego, Ożarowa oraz Iłży.
Jego konkrecje, otoczone wapienną otoczką kryją niezwykłe wnętrze. Przełamany krzemień odkrywa płaszczyzny z wyraźnie zaznaczonymi pierścieniami bieli, czerni, szarości, beżu i brązu.

Uważany za kamień dający energię, moc, mający właściwości lecznicze, "kamień optymizmu"

Kilka tysięcy lat temu służył do wyrobu narzędzi kamiennych. Jedne z najlepszych wytwarzano z krzemienia pasiastego Później był niepotrzebnym, niepożądanym
składnikiem skał wapiennym, utrudniającym pracę np. rzeźbiarzom. Obecnie doceniony przez jubilerów oraz nabywców znów jest ważnym surowcem


Kawałek krzemienia przywieziony z Krzemionek k/Bałtowa, okolice Ostrowca Świętokrzyskiego.



Brak komentarzy: