sobota, 8 listopada 2008

Polacy w kosmosie

W 1967 r. Polska przystąpiła wraz z innymi państwami bloku socjalistycznego do radzieckiego programu Interkosmos, obejmującego prace w zakresie łączności i teledetekcji, medycyny, biologii i fizjologii człowieka, meteorologii, kartografii, geografii, geodezji, fizyki kosmicznej, astronomii itp.

Dla projektów realizowanych przez rakiety Wertikał i satelity programu Interkosmos polscy uczeni zaprojektowali wiele przyrządów badawczych i aparatury pomiarowej oraz opracowali program Kopernik 500 do badań promieniowania radiowego słońca.

Włączono też Polaków do załogowych lotów kosmicznych. Po trwających ponad rok testach i treningach 27 czerwca 1978 r. dyplomowany pilot major Mirosław Hermaszewski (ur. 1941) - jako pierwszy Polak - na statku Sojuz 30 pod dowództwem kosmonauty radzieckiego, pułkownika Piotra Klimuka, wyleciał w kosmos, gdzie spędził 7 dni, 22 godziny, 2 minuty i 59 sekund. Kosmonauci na stacji Salut 6 przeprowadzili dziewięć eksperymentów, w tym pięć przygotowanych przez polskie instytuty badawcze.

Mirosław Hermaszewski Zamiłowanie do ryzyka odziedziczył po swym dziadku, który wraz z hrabią Małyńskim odbył podróż dookoła świata.

Nie jest jednak jedynym Polakiem w Kosmosie. W 1998 r. astronauta-badacz (payload specjalist) James A. Pawelczyk odbył lot kosmiczny jako członek siedmioosobowej załogi wahadłowca Columbia. W lot kosmiczny zabrał polską flagę, którą 3 maja 1999 r. przekazał Prezydentowi RP Aleksandrowi Kwaśniewskiemu.


Oryginalny skafander kosmiczny, w którym nasz kosmonauta przebywał w kosmosie.

Flaga Polski, która była w kosmosie, odznaczenia i inne dokumenty, które otrzymał kosmonauta za wspomniany lot.

Oryginalna kapsuła, w której odbyto lot kosmiczny.

Inne ujęcie tej kapsuły.

Dominujące napisy w języku rosyjskim, z tyłu kapsuły.

Widok do wnętrza kabiny, poprzez b. grubą szybę pancerną (niewiele widać).

Spojrzenie do wnętrza przez drugi wziernik. Można powiedzieć, że miejsca wewnątrz jest naprawdę b. mało.


Resztki nadpalonej osłony termicznej lądownika, która uległa zniszczeniu wchodząc w warstwę atmosfery.

Powyższe zdjęcia wykonałem osobiście w Muzeum Oręża Wojska Polskiego, w Oddziale Muzeum Wojska Polskiego na Sadybie.

Brak komentarzy: