Zabudowę po stronie zachodniej, nieparzystej, tworzyły tylne oficyny i budynki gospodarcze domów parzystej strony ul. Jezuickiej (numery 4-8, hip. 70-73), kamienic rynkowych Strony Barssa (numery 2-26, hip. 57-69) oraz niektórych domów parzystej strony ul. Krzywe Koło.
Oficyny domów rynkowych w w. XVI-XVII wchłonęły i przekroczyły mur obronny, a później przekształcone były na odrębne kamienice ul. Brzozowej. Po jej stronie wschodniej, parzystej, najstarszymi budynkami były spichlerze, od w. XVIII powstawały tu dworki i budynki folwarczne, w zabudowie luźnej, później zastępowane też przez kamienice.
W XVI wieku na rogu Brzozowej i Mostowej znajdował się szpital św. Łazarza, a w pobliżu drewniany przytułek dla starców, który przetrwał aż do XIX wieku. Zaplecze innego szpitala - św. Jana znajdowało się na drugim końcu blisko Gnojowej Góry, która stanowiła miejskie wysypisko śmieci.
Lustracja Dawidsona z 1754 roku wymienia jakimi zawodami parali się mieszkańcy Brzozowej, możemy tu znaleźć pasztetnika, bawełniarza, łaziebnika i aż "trzy panny co z szafką siadają " (!). Jak się okazuje, panny te sprzedawały tzw. towar norymberski obejmujący galanterię, nici, koronki, wstążki, tasiemki itp.
Z dawnych spichlerzy do czasów II wojny światowej zachowały się trzy: pod nr 12 wybudowany przez Baltazara Strubicza, pod numerem 22 należący do rodziny Baryczków oraz pod numerem 39/41.
Zabudowa zniszczona 1944, odbudowana 1959-62.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz