Zainteresowanych rodzajami polskiej jazdy odsyłam:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kawaleria
Lokalizacja: Rondo Jazdy Polskiej (obok akademika Riviera), skrzyżowanie : Trasy Łazienkowskiej/Al. Armii Ludowej.
Moją pasją jest turystyka piesza, podglądanie przyrody i ciekawych miejsc oraz utrwalanie tego wszystkiego aparatem fotograficznym Canon Power Shot S3IS
Skrzyp polny
Niby zwykły, pospolity chwast przyozdabiający pola, łąki i rowy a jednak drzemie w nim jakaś niezwykła, tajemnicza moc. Jego walory doceniano już przed wiekami. Stanowił cenne pożywienie ludów pierwotnych a w starożytności znalazł już pierwsze zastosowanie w ówczesnej medycynie. Nasi praprzodkowie leczyli nim schorzenia dróg moczowych, zmiany krwotoczne, czerwonkę i suchoty.
Obecnie, dzięki znaczącym postępom w dziedzinie biologii i medycyny skrzyp polny przeżywa prawdziwy renesans. Nauka odkrywa wreszcie skrzętnie skrywaną tajemnicę i przedstawia niezbite dowody o jego dobroczynnym wpływie na zdrowie i urodę. Ziele skrzypu polnego to skarbnica wyjątkowych substancji o działaniu prozdrowotnym. Zawiera cenne flawonoidy, saponiny, związki mineralne, kwasy organiczne, sterole roślinne a przed wszystkim rozpuszczalną i łatwo wchłanianą krzemionkę. To właśnie krzem czyni ze skrzypu polnego zioło o wyjątkowych właściwościach leczniczych. Od niedawna został także mianowany prawdziwym “pierwiastkiem urody”. Krzem obecny jest niemal w każdej tkance naszego organizmu sprawując kontrolę nad pracą i rozwojem komórek.
Będąc z Basią na sobotnim spacerze, w lesie na Bemowie, w okolicach wysypiska śmieci w Mościskach spotkałem to ziele. Postanowiłem przedstawić je w całej pełni, w promieniach słonecznych, choć w lesie ogólnie rzecz biorąc warunki fotografowania są nie najlepsze. Mam jednak nadzieję, że spełniłem się w roli fotoamatora.
Dlaczego nie należy zaśmiecać lasów?
Dużo ludzi lubi odwiedzać lasy, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z potrzeby pozostawienia ich w niezaśmieconym stanie. Las jest miejscem spędzania wolnego czasu, po którym niektórzy pozostawiają, niesprzątnięte śmieci – są to tzw. odpady turystyczne. Ludzie ci bezmyślnie pozostawiają odpady nie zastanawiając się o tym, że ktoś inny będzie musiał je posprzątać. Śmieci te niekorzystnie wpływają na rośliny, glebę, wody oraz zwierzęta zamieszkujące lasy. Turyści traktują las jako pewnego rodzaju toaletę. Spacery poza ścieżkami wiążą się z wydeptywaniem roślin oraz niszczeniem wielu gatunków, które są pod ochroną. Ilość tych roślin maleje, ponieważ są zrywane przez spacerowiczów np. konwalie, zawilce, borówki. Niszczą oni także ostrymi narzędziami korę drzew, łamią gałęzie i bez pozwolenia wycinają lasy.
Poważnym problemem dla Lasów Państwowych są odpady i śmieci porzucane bezustannie przez turystów. W każdym lesie można spotkać leżące plastikowe butelki, opakowania po żywności, rozbite szkło tworząc z biegiem czasu nielegalne wysypiska śmieci z pozostawionymi na nich starymi meblami sprzętem RTV i AGD itp. Trudno rozkładające się śmieci pozostawione w lesie wpływają bardzo niekorzystnie na ściółkę, rośliny, glebę a przede wszystkim na ilość zwierząt.
Dbajmy o las, a las na pewno Tobie się
odwdzięczy wieloma
niezapomnianymi chwilami.