niedziela, 17 maja 2009
Muzeum Władysława Broniewskiego
Siedziba muzeum : ul. J. Dąbrowskiego 51 w Warszawie (Mokotów Stary).
Tablica informacyjna.
Widok muzeum od "tyłu" ulicy.
Widok na pokój gościnny.
Cd. pokoju gościnnego.
Widok na pokój gościnny (inne ujęcie)
.
Pamiątki w pokoju gościnnym.
sobota, 16 maja 2009
Uliczne grafitti, dzieła sztuki ?
Spacerując ul. Dywizjonu 303 w kierunku torów kolejowych, na bocznej ścianie wiaduktu drogowego zobaczyłem "galerię" miejscowych grafficiarzy. Czy to są dziela, trudno mi to osądzić. Postanowiłem jednak przedstawić kilka z nich, poddając je ewentualnej ocenie osób oglądających mojego bloga. Nie silę się również na komentowanie poniższych prac, nie znam sie po prostu na tym.
Jest to zaledwie część twórczości bemowskich frafficiarzy, która podobała mi się.
piątek, 15 maja 2009
Klasztor Dominikanów na Służewiu
Atrakcją klasztoru jest:
OBRAZ MATKI BOŻEJ Królowej Różańca Świętego.
Pochodzi ze szkoły włoskiej, z przełomu XVI-XVII wieku. Przedstawia Maryję jako Niepokalaną i królującą z berłem w ręku..
Dzieje Ikony związane są z Żółkwią, położoną niedaleko Lwowa, i z jej założycielem hetmanem Stanisławem Żółkiewskim oraz Dominikanami. Tam też znalazł godne miejsce wizerunek Maryi królującej i Wniebowziętej, i przez wieki odbierał cześć ze strony zakonników i miejscowego ludu; modlili się przed nim również Żółkiewscy, Daniłowiczowie, Sobiescy, Radziwiłłowie. Obraz stał się "królewską pociechą" dla króla Jana Kazimierza, wielkiego czciciela Maryi, któremu towarzyszył podczas potopu szwedzkiego aż do abdykacji w 1668 roku.
W 1945 roku Dominikanie musieli opuścić Żółkiew i zabrali ze sobą na tułaczkę Obraz, który przechowywali kolejno w Borku Starym koło Rzeszowa i w klasztorze krakowskim, aż znalazł schronienie w kaplicy dominikańskiego klasztoru św. Józefa w Warszawie na Służewie, a w 1994 w nowo wybudowanym kościele pod wezwaniem św. Dominika.
Różańcowa Pani Żółkiewska otoczona jest wielką czcią nie tylko ze strony parafian, ale również mieszkańców Stolicy i wiernych z różnych stron Polski, wśród których liczną grupę stanowią byli żółkiewianie. Rozpoczął się nowy rozdział w dziejach łaski Bożej, wypraszanej ludziom przez Królową Różańca Świętego. Świadczą o tym stale przybywające wota i liczni czciciele Maryi, coraz częściej pielgrzymujący do tego sanktuarium.
Zdjęcia obrazu nie udało mi się wykonać.
Widok ogólny na klasztor.
Wejście główne, info nad wejściem o wspomnianym obrazie.
Część z prawej strony wejścia głównego.
Obiekty towarzyszące.
Informacja o obrazie nad wejściem głównym.
Winda dla niepełnosprawnych, chcących pokonać wielostopniowe schody.